Můžeme Vám poradit?
Můžeme Vám poradit?
Máte dotaz ohledně ubytování, chcete vědět, zda je volný termín?

Váš e-mail: *

Vaše otázka: *

 
 


Horská cyklistika

Kolo je tak úžasný fenomén, že například v Kodani - "městě kol", 36% lidí denně dochází do práce na kole a jen 27% pracujících přichází autem. V Bogotě jsou každou neděli uzavřeny silnice pro motorová vozidla a právě tehdy žezlo přebírají cyklisté. Každá neděle je slavností a je spojena s hudbou a skupinovým cvičením v parcích.

Dnes se blíže podíváme na horskou cyklistiku, jejíž vznik se datuje od 70. let minulého století a místem jejího vzniku byla Kalifornie. Je to zábavný, ale náročný sport, který vyžaduje fyzickou sílu a výdrž. Máme na mysli především náročné podmínky, ostré zatáčky, strmé skoky a složitý terén. Jelikož se horské cyklistice věnuje stále více obyvatelstva Slovenska i Česka, představíme Vám ji v následujících řádcích. Pokud se chystáte na výlet na horském kole, třeba i v okolí Těrchové, určitě čtěte dál.

Slovensko a okolí
V rámci Slovenska jsou nejoblíbenější horské cyklotrasy známé jako Okruh kolem Poľany a cyklomagistrála Slovenský kras. Atraktivní také jsou Vysoké Tatry, které nabízejí náročné trasy podél horských potůčků a skalnatých kaňonů. Na Slovensku se rovněž konají cyklomaratóny jako například: Svatojurský, Oravský, Košický, Královský, Šarišský, Súľovský nebo Piešťanský. Pokud se zeptáte cyklistu, který se věnuje horské cyklistice na oblíbenou destinaci, určitě první nebude Polsko. Ačkoliv není tak proslulé horskou cyklistikou jako například Itálie, přesto má i tato země cyklistům co nabídnout: Sudetské Vrchy, Polské Tatry a Beskydy patří k těm nejznámějším. V Čechách patří mezi nejoblíbenější trasy: Mikroregion Toulovcovy Maštale, Kokořínsko a Beskydy.

Druhy horské cyklistiky
Pojem horské kolo je obsáhlý, neboť horskou cyklistiku můžeme rozdělit na následující podkategorie: XC-cross country, DH-downhill, 4X-fourcross, BMX-bmx, MX-maratón, TRIAL a FR-freeride. Blíže Vám představíme dva z nich.

Downhill patří mezi adrenalinové sporty a právem mu náleží označení "královská disciplína" cyklistiky. Je pro něj charakteristický měnící se terén - kameny, bláto nebo tráva a dosahuje se při něm rychlost až 90km / h. Co se týče závodů, nejznámější je každoroční Slovenský pohár ve sjezdu, na kterém se účastní i závodníci ze zahraničí. Je složen ze 6 kol. Ještě zmíníme Cross Country, což je vytrvalostní sport, který se uskutečňuje v přírodním terénu a délka tratě je přibližně 20 až 40km. Zajímavostí je, že závod musí soutěžící dokončit bez jakékoli pomoci od druhých.

I v okolí Těrchové naleznete horské cyklostezky, které stojí za to, abyste je zdolali a poznali krásy Malofatranskej přírody.

Přidáno: 18.3.2011

Všechny příspěvky na blogu >

© 2018 Chaty Uhorčík, Ilčík a Rajnoha ***, Terchová.     Tvorba webových stránek: Intensic