Můžeme Vám poradit?
Můžeme Vám poradit?
Máte dotaz ohledně ubytování, chcete vědět, zda je volný termín?

Váš e-mail: *

Vaše otázka: *

 
 


Hrad Strečno - otevření sezóny 2011

První květnová neděle již tradičně otevře hlavní turistickou sezonu na hradě Strečno. Opět bude bohatá na program, který tentokrát bude zaměřen na život plný povinností a radosti jednoduchého člověka žijícího v podhradí velkolepých panství. „Každý rok se snažíme slavnostní otevření sezóny na hradě Strečno připravit atraktivní a zároveň tematicky. Letošní otevření se bude nést v atmosféře středověku. Je to analogie na schválený přeshraniční projekt týkající se výstavby středověkých domečků pod hradem Strečno a který svou první aktivitu začne implementovat již prvního května ve večerních hodinách na hradě", uvedl Boris Schubert, ředitel Povážského muzea v Žilině.

Od rána čeká návštěvníky hradu bohatý program. Společnost historických umění Bojník z Bojnic připravila kromě středověké kuchyně, ukázek nelichotivých hygienických návyků poddaných, i mučírenské procesy neposlušných obyvatel podhradí. Tortura lámáním kostí v kole a dereš mohou návštěvníci nejen vidět, ale i zažít. Naopak relaxovat bude možné při renesančních italských tancích, šermířských soubojích, při setkání s Matuzaleom Strečna nebo při Žofii Bosniakové a jejím příběhu jako našla svého odpovědného zástupce, který vedl její chudobinec. „Manažerské schopnosti a generacemi předány metody Žofiinho zástupce ve smyslu efektivního řízení chudobince byly podle dostupných ústních pramenů tak přesvědčivé, že údajně Žofií Bosniakovou založen chudobinec fungoval až do poloviny dvacátého století, dokud nebyl zrušen totalitním systémem", upozornila Katarína Repáňová, správkyně hradu Strečno

Slavnostní otevření hradu Strečno 1. května 2011 již v 9,00 h otevírá dělostřeleckými salvami strečnianský hradní dělostřelec a program potrvá až do 18,00 h. O 18,00 h bude v severním paláci hradu Strečno připravena prezentace a vernisáž projektu středověké vesnice, která pod hradem Strečno zanedlouho vyroste. Organizátorem je Žilinský samosprávný kraj a Považské muzeum v Žilině.

Přidáno: 26.4.2011

Všechny příspěvky na blogu >

© 2018 Chaty Uhorčík, Ilčík a Rajnoha ***, Terchová.     Tvorba webových stránek: Intensic