Můžeme Vám poradit?
Můžeme Vám poradit?
Máte dotaz ohledně ubytování, chcete vědět, zda je volný termín?

Váš e-mail: *

Vaše otázka: *

 
 


Příprava na jízdu a první pomoc při nehodě na horském kole

Před jízdou ...
Uvědomte si, že příliš těžký náklad vás zpomalí a to až o 15km / h. Rovněž trasa se strmými kopci - přibližně 20km denně. Proto si před túrou podrobně prostudujte mapu, případně pořiďte ruční GPS navigátor a zjistěte si nadmořskou výšku míst, kam se chystáte - stoupání i výškové rozdíly. Pravidlem je, abyste na každých 100m nadmořské výšky, kterou stoupáním dosahujete, měli 15 minut času. Sledujte si rychlost a udržujte ji na takové úrovni, abyste ji mohli přizpůsobit jakýmkoli nepředvídaným překážkám nebo změnám na trase. Pokud se chystáte do neznámého terénu, jezděte pomaleji než v známém terénu. Majitel chat v Těrchové Vám velmi rád poskytne informace o terénu Vaší trasy, protože se aktivně věnuje horské cyklistice a terén dobře zná.

Před prudkým sjezdem si vždy promyslete jaké důsledky by mohl mít náraz kola, či pád. Některá místa mohou vypadat jednoduše, ale mohou způsobit vážné komplikace. Pokud trpíte při cyklistice křečemi, neopomeňte Penco AC Sůl, která má protikřečové účinky neboť obsahuje 9 druhů minerálních solí. Použít také můžete hořčíkovou tabletku. Pomoci může i kuchyňská sůl rozpuštěna ve vodě. Na cyklotúru si připravte zásoby potravin, které jsou bohaté na sacharidy a tekutiny - sportovní nápoje, banány, energetické tyčinky. Velmi důležité jsou také nízkotučné ochucené mléka nebo rýže, neboť jsou zdrojem bílkovin a sacharidů. Kromě přestávek na odpočinek si naplánujte i přestávky na občerstvení.

Nehody při horské cyklistice a jak poskytnout první pomoc ...

Tržné rány
Při takovém typu poranění je třeba ránu důkladně vyčisti t -například čistou vodou z láhve, aby se odplavily jakékoli nečistoty. Je důležité, abyste se jí nedotýkali a použili sterilní, suchou látku, například gázu. Při ranách, které krvácejí je nutné krev zastavit. Někdy na to postačí přitlačení látky přímo na ránu. Pokud je krvácení intenzivnější, snažte se ránu zvednout nad srdce, aby to výtok krve zpomalilo. Rovněž stiskněte tepnu v bodě blízko rány.

Zlomená klíční kost
Je to běžná nehoda, která se vyskytuje při jízdě na horském kole. Zapamatujte si, že třeba vytvořit smyčku z trička, abyste zajistili rameno na straně, kde je zlomená klíční kost. To by mělo být v 90 stupňovém úhlu.

Zlomený prst, ruka, zápěstí nebo noha
Při zlomeném prstu platí pravidlo, že ho třeba dát do dlahy a přivázat k druhému prstu. Při zlomené ruce, zápěstí nebo noze použijte dlahu, která pokryje oblast zlomeniny svrchu i zespodu. Dlahu můžete vytvořit z větviček stromu, z pumpy na kolo nebo z paličky. Pokud je zlomená vyšší část ruky, je nutné připravit smyčku kolem krku, která drží ruku při zápěstí.

Pokud budete znát nejzákladnější kroky první pomoci a také zásady jak se připravit na výlet horským kolem, snížíte tak riziko problémů, které by se mohly vyskytnout. Přejeme Vám hezký zážitek a spoustu ujetých kilometrů bez nehod.

Přidáno: 28.2.2011

Všechny příspěvky na blogu >

© 2018 Chaty Uhorčík, Ilčík a Rajnoha ***, Terchová.     Tvorba webových stránek: Intensic