Hrad Strečno

Hrad StrečnoRekonstruovaná hradní zřícenina nad obcí na levém břehu Váhu, povyše Strečnianskeho průlomu. Spolu se Starým hradem vytváří ojedinělou dvojici středověkých pevností.

Historie

Hrad se poprvé objevuje v době Matúša Čáka jako středisko většího feudálního panství. Vznikl na přelomu 13. a 14 storočí pravděpodobně na starším základě. Jeho založení se připisuje Matúšovi Čákovi. Jako královský majetek se dostal začátkem 15. století do držení královen Barbory a potom Alžběty. V letech 1444-1469 byl majetkem Pongrácovcov z Liptovského Mikuláše. Potom rychle měnil majitele. Z nich je třeba uvést Jána Korvína, Jána Zápoľského, Mikuláše a Petra Kostkovcov, Dersszewffyovcov. V 17. století patřil Františkovi Vesselényimu a Löwenburgovcom. Hrad poskytoval v 17. století dobrou ochranu Thökölyho povstalcům. Proto císařské vojska za Leopolda I. venkovní opevnění zbourali a poškodili i hradní budovy. Od té doby je hrad v ruinách. Začátkem 20.století se zakonzervovali zdi, ale hlavně v 90-tých letech 20.století skončila nákladná rekonstrukce hradu a zpřístupnili ho veřejnosti. 

Současný stav

Hrad StrečnoPůvodně tvořili hradní zříceniny, zbytky paláců, kapličky a věží, vklíněné do skalního masívu, s přírodním rámcem krajiny jednotný kompoziční celek. Po započetí konzervačních prácí na korunách murív, které se uskutečnili začátkem našeho století, se mnoho nezměnilo. Potom však nastalo období velkých "záchranných" prací, které přineslo i potřebu statického zabezpečení hradní skály, avšak silueta hradu jakožto i jeho historická hodnota, značně utrpěla. Původní středověká cesta (dnes vydlážděná), obklopující hradní bralo a vede návštěvníka k vstup ní bráně s přemostěním nad skalnatým hradním příkopem. Do nádvoří je možno nakouknout skrz mříž brány. Když přijdete v době zpřístupnění hradu, můžete si prohlédnout celý areál s dominantou věže konstrukcemi hradních paláců až po kapli. Musíte mít velkou představivost, protože ani dnešní rekonstrukce a ani průvodci vám nepodají věrný obraz jako hrad původně vypadal. Napříč tomu se hrad stal místní atrakcí (z uvedených věžiček například střílí replika bronzového děla) a když spojíte jeho návštěvu s blízkým Starým hradem, můžeme vás ubezpečit, že si přijdete na své.

Považské múzeum v Žiline
Adresa: Hrad Strečno, 013 24 Strečno
Tel.: +421 41 5697400
Mail: muzeum@pmza.sk
Web: https://pmza.sk/expozicie/hrad-strecno/

 

 

Více informací naleznete na webstránce provozovatele: https://pmza.sk/expozicie/hrad-strecno/
© 2024 Rezort Uhorčík ***, Terchová.
Tvorba webstránek: Intensic
Najdete nás také zde: YouTube, Facebook, Instagram
Ikona Bublina
Můžeme vám poradit?
Ikona Zatvoriť
Ikona Bublina
Můžeme vám poradit?
Ikona Skryť Ikona Zatvoriť
Máte dotaz ohledně ubytování, chcete vědět, zda je volný termín?

Vaše jméno: *

Váš e-mail: *

Váš telefon: *

Vaše otázka: *