Vrátna Dolina

Vrátna Dolina je centrem letní turistické a zimní lyžařské sezóny a je jedním z nejznámějších turistických středisek v Malé Fatře. Každoročně ji navštíví tisíce návštěvníků.

Vrátna se nachází přibližně 30 km od Žiliny. Do Vrátné se dostanete tak, že odbočíte v obci Terchová vpravo (pokud jedete směrem od Žiliny). Krátce poté vás okouzlí majestátní vstup do tohoto údolí přes soutěsky Tiesňavy. Říčka se zde táhne skalami již mnoho let a tomu odpovídají krásné přírodní útvary na obou stranách silnice.

Vrátna dolina je rozdělena na dvě údolí, Staré a Nové. Hned za Tiesňavami máte možnost odbočit vlevo, což vás zavede do Nové doliny. Nachází se zde obec Štefanová. Ze Štefanové vede turistická trasa na Meziholie, odkud můžete vystoupat na Malý nebo Velký Rozsutec. Ze Štefanové vede i turistická stezka do Jánošíkových dier (z opačné strany, než byste šli z obce Terchová). Když se vrátíte z Nové doliny, můžete se stavit podívat se na oboru s divočáky, která se nachází při hotelu Boboty.

Pokud budete pokračovat rovně za Tiesňavami, přijdete do Staré doliny. Ta je oblíbeným místem zejména pro lyžaře, ale stejně je atraktivní i pro letní turisty. Údolí končí u chaty Vrátna, kde se nachází dolní stanice lanovky, která vás vyveze na hřeben Malé Fatry. Od chaty Vrátna můžete vyjít pod lanovkou na hřeben i pěšky. Od chaty Vrátna vede turistická stezka také k Chatě na Grúni, která je poměrně nenáročná a zvládnete ji za 45 minut. Turistické stezky startují také přímo z Tiesňav. Vzhledem k terénu nás nemůžeme překvapit, že všechny začínají prudkým stoupáním.

Dalším významným místem ve Vrátné, odkud začíná mnoho turistických tras, je oblast Starý dvor pod kopcem Grúň. Odtud můžete jít směrem na Sokolie nebo Kraviarske. Najdete zde bufet, restauraci a velké parkoviště. V zimě je toto místo plné lyžařů, protože oblast Paseky na Grúni je pravděpodobně nejoblíbenějším místem pro lyžaře ve Vrátné. K dispozici je čtyřsedačková lanovka a vleky, bufety, půjčovna lyžařského vybavení, lyžařská škola. V létě, kromě turistů, je toto místo také oblíbené mezi cyklisty, nachází se zde BikePark.

Kromě oblasti Paseky jsou ve Vrátné pro lyžaře k dispozici ještě dvě další lokality - Poludňový Grúň a Chleb. Kromě sjezdového lyžování si zde na své přijdou i skialpinisté a freerideři. Pro běžkaře zde OOCR Malá Fatra každoročně připravuje běžecké tratě. Samozřejmostí je umělé zasněžování, které je již v dnešní době nutností. Nedávno bylo zrekonstruováno osvětlení sjezdovek, takže si zde můžete užít skvělé večerní lyžování.

Bohatství Vrátné doliny spočívá nejen v její krásné přírodě a širokých možnostech pro turisty v létě i v zimě, ale i v její fauně a flóře. Z vegetace zde najdete endemické druhy, které se nevyskytují na žádném jiném území. Z fauny se zde nacházejí medvědi, vlci, rys ostrovid. Hnízdí zde nejmenší evropská sova výr skalný. Při potocích se vyskytuje ohrožená vydra říční.

Ve Vrátně se každoročně koná několik akcí, z nichž nejvýznamnější je Interkritérium Vrátna, což jsou mládežnické závody ve sjezdovém lyžování a Mistrovství Slovenské republiky - Cena Malé Fatry.

 

© 2024 Rezort Uhorčík ***, Terchová.
Tvorba webstránek: Intensic
Najdete nás také zde: YouTube, Facebook, Instagram
Ikona Bublina
Můžeme vám poradit?
Ikona Zatvoriť
Ikona Bublina
Můžeme vám poradit?
Ikona Skryť Ikona Zatvoriť
Máte dotaz ohledně ubytování, chcete vědět, zda je volný termín?

Vaše jméno: *

Váš e-mail: *

Váš telefon: *

Vaše otázka: *